YÖK'te OKTAM

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi YÖK'ün kadın konusundaki çalışmalarını yakından takip etmekte ve düzenlenen toplantılarına katılmaktadır.

Yükseköğretim Kurulu 07.05.2015 tarihli 70 üniversiteden temsilcinin katılımıyla yapılan Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayı’nda akademik kadın çalışmalarıyla ilgili önemli kararlar almıştır. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği gibi bir dersin zorunlu veya seçmeli bir ders olarak müfredata eklenmesi her dönem bir bilimsel etkinlik yapılması kampüslerin dersliklerin yurtların ve ulaşım araçlarının özellikle kız öğrencilerin güvenliği dikkate alınarak düzenlenmesi ve şiddet mobbing taciz gibi olaylara karşı çalışmalar yapılması amacıyla Yükseköğretim Kurulu Bünyesinde “Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi” oluşturulması alınan bu kararlar arasındadır.

Düzenlenen bu çalıştayın ardından 29.05.2015 tarihinde YÖK’te “Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi” kurulmuş ve bu alandaki çalışmaların yürütülmesi için bir komisyon oluşturulmuştur. 29 Mayıs 2015’te kurulan ve Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun yürütücülüğünü üstlendiği birim toplumsal cinsiyet eşitliğinin demokratik toplumların genel bir ilkesi olduğunu ve üniversitelerde kadına şiddet ve toplumsal cinsiyete yönelik çeşitli faaliyetlerin artırılacağının altını çizmektedir.

YÖK Akademide Kadın Çalışmaları Birimi'nin OKTAM "Kadınlar Yaşasın Diye" isimli fidan dikme etkinliği ile ilgili habere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kadınlar Yaşasın Diye

Üniversitelerin 25 Kasım 2019 Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yapılacak etkinlikler, konferanslar ve panellerin programları ile ilgili afişlere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

25 Kasım 2019 Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü Etkinlikleri

YÖK Akademide Kadın Çalışmaları Birimi'nin web sayfasında yayınlanan üniversitelerin düzenlemiş olduğu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlik programına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

8 Mart 2020 Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri

YÖK Akademide Kadın Çalışmaları Birimi, Üniversitelerimizdeki 25 Kasım 2020 Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü Etkinlikleri kapsamında yapılacak etkinlikler, konferanslar ve panellerin programlarını bir araya toplamıştır. Merkezimizin de aralarında bulunduğu etkinliklere ulaşmak için TIKLAYINIZ